Dupa 4 etape - Lectia Dinamo

Lectia Dinamo

Dupa primele 4 etape ale Lingii 1 la fotbal din Romania avem cateva concluzii. Concluzii in special legate de intalnirea Dinamo - Rapid si de ce se poate invata dintr-un astfel de joc. Inainte de-a face cateva comentarii despre ce s-a intamplat mai semnficativ vizavi de acest meci ar fi util poate sa prezint si rezultatele ultimei etape, adica etapei cu numarul 4.

CS UNIREA URZICENI – FC “U” CLUJ : 0-1

Avand in vedere ultima rezultatele meciurilor jucate in ultima etapa, etapa cu numarul 4, constatam ca cel mai interesant joc a fost cel dintre Dinamo Bucuresti si rapid. A fost m,eciul etapei din punctul meu de vedere si a fost inca un meci in care dinamovistii au arata ca cel mai bine joaca atunci cand sunt condusi si cand datorita acestui fapt nu mai au ce pierde. Desi au fost condusi cu 2-0 la pauza, dinamovistii au iesit de la cabine gata sa de-a totul pe teren, ceea ce au si facut. Pusi sub un asediu total, jucatorii rapidului nu au facut fata determinarii si jocului foarte bun al echipei alb rosii. Dinamo a marcat in repriza a doua 3 goluri frumoase si au iesit invingatori dupa cele 90 de minute de joc. Eu consider un mare pas pentru echipa Dinamo ca astfel de meciuri sa fie luate ca exemplu a faptului ca un meci are 90 de minute si conteaza doar atitudinea. Pentru ei ar fi util ca astfel de meciuri sa fie o lectie ca se poate orice, indiferent de echipa cu care joaca. Astfel de meciuri sa fie considerate de referinta si ca jucatorii dinamovisti sa uziteze tot mai des de astfel de gandire in teren. Acest meci poate fi o lectie si pentru alte echipe. Un alt fapt imbucurator la acest meci a fost ca galeria dinamovista i-a sustinut pe baieti si atunci cand au fost condusi cu 2-0. Foarte important. daca esti fan atunci trebuie sa incurajezi atunci cand lucrurile nu merg si sa fii aproape tot timpul. Cat despre alte informatii, cum ar fi clasamente fotbal, sau rezultate din liga 1 puteti sa vedeti pe www.clasamente-fotbal.net